Czy wiesz jak bez doświadczenia zostać Wirtualną Asystentką? Kilka niezbędnych wskazówek!

Czy wiesz jak bez doświadczenia zostać Wirtualną Asystentką? Kilka niezbędnych wskazówek!

Zastanawiasz się nad zmianą zawodu, chcesz zmienić branżę, a może szukasz elastycznego zajęcia, dzięki, któremu podreperujesz swój finansowy budżet?

Świetnie trafiłaś! Już teraz dowiesz się jak zdobyć zawód Wirtualnej Asystentki, pracując w dwolnym miejscu, o dowolnym czasie, zarabiając nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie.

W zaledwie 4 krokach, możesz rozpocząć pracę jako Wirtualna Asystentka, nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia.

Postępuj zgodnie z moimi wskazówkami, aby już dziś rozpocząć nową i pasjonującą karierę.

Właśnie teraz podzielę się z Tobą całą moją wiedzą o tym, jak rozpocząć własną i niezależną działaność gospodarczą, która będzie oferowała Twoje umiejętności innym firmą.

Nawet jeśli nie posiadasz praktyki w tej dziedzinie, nie martw się. Na pewno dysponujesz zestawem umiejętności, które właściciele firm potrzebują i cenią. Pracując wcześniej w innych branżach, z pewnością udało Ci się wypracować predyspozycje, które zbudowały Twoje obecne doświadczenie. Właśnie teraz możesz je wykorzystać!

Jeśli jesteś osobą, która dobrze odnajduje się w świecie Internetu, mediów społecznościowych i lubisz pracę z ludźmi, praca jako Wirtualna Asystentka (lub w skrócie „VA”) może być dla Ciebie świetną okazją, do rozpoczęcia nowego etapu w Twoim życiu.

Jako VA możesz zarabiać na oferowaniu swoich usług, takich jak: wykonywanie prac administracyjnych, obsługa poczty elektrocznicznej, prowadzenie kalendarza spotkań, pisanie opisów produktów oraz tekstów na blogi firmowe. Te i wiele innych zadań możesz wykonywać zdalnie, nie wychodząc z domu. To proste, prawda?

Perspektywy pracy w zawodzie Wirtualnej Asystentki szybko rosną, w wyniku wielu trendów, które się nieustannie zmieniają. Dzięki postępowi technologicznemu, firmy stały się bardziej elastyczne. Otowrzyły się na zdalną współprace z osobami, które mogą zaoferować im szereg umiejętności, bez konieczności zatrudnienia ich, na pełen etat.

Jedną z najlepszych zalet zarabiania pieniędzy jako VA jest to, że możesz ustalić własne godziny pracy. Możesz pracować z domu lub z dowolnego miejsca, w którym jest dobre połączenie z Internetem. Aby rozpocząć, potrzebujesz zaledwie komputera lub laptopa.

Czym zajmuje się wirtualna asystentka?

Wirtualna Asystentka to osoba samozatrudniona, która może oferować usługi administracyjne, innym firmom, ze zdalnej lokalizacji.

Wirtualne Asystentki są obecnie bardzo poszukiwane przez właścicieli firm internetowych i przedsiębiorców, potrzebujących pomocy, ale nie mających środków finansowych, aby zatrudnić pełnoetatowych pracowników.

Jako niezależna Wirtualna Asystentka możesz pracować dla tylu potencjalnych klientów, z iloma będziesz chciała współpracować. Dzięki ustaleniu elastycznego grafiku, możesz pracować w określonych przez siebie porach, na przykład: wieczorami lub w weekendy. Możesz również zamienić swój grafik pracę, w pełnym wymiarze godzin. To zależy tylko od Ciebie.

Zadania, które możesz wykonywać jako Wirtualna Asystentka, różnią się znacznie w zależności od Twoich umiejętności i tego, co lubisz robić. Zazwyczaj VA może wykonywać takie prace, jak zarządzanie kontami e-mail, organizowanie podróży, planowanie spotkań lub wykonywanie połączeń telefonicznych.

Niektóre VA mogą specjalizować się w oferowaniu usług zarządzania mediami społecznościowymi, projektowania graficznego, księgowością, korektą tekstów lub usług marketingowych. Istnieje ponad 100 różnych usług, które możesz zaoferować jako Wirtualna Asystentka, więc bez trudu znajdziesz coś, co pasuje idealnie do Twoich umiejętności i zainteresowań.

Czego potrzebuję, aby zostać Wirtualną Asystentką?

Dobrą wiadomością jest to, że nie potrzebujesz żadnego formalnego wykształcenia ani ukończonych kursów, aby rozpocząć karierę jako Wirtualna Asystentka. Odnoszące sukcesy Wirtualne Asystentki, posiadają zdolności takie jak:

  • Dobre umiejętności komunikacyjne. Ponieważ będziesz pracować zdalnie, ważne jest, aby dobrze komunikować się przez e-mail lub telefon.
  • Podstawowa znajomość komputera, aplikacji i mediów społecznościowych. Z pewnością można się tego nauczyć, jednak jeśli planujesz pracować online, dobrym punktem wyjścia jest ogólne zrozumienie Internetu.
  • Musi być zmotywowana. Ważna jest wysoka motywacja i chęć do nauki.

Jak rozpocząć karierę jako Wirtualna Asystentka?

Na samym początku określ dokładnie swoje umiejętności i zakres usług, które możesz oferować. Istnieje wiele zajęć, które możesz zaoferować jako VA. Poniżej najpopularniejsze z nich:

1. Blogowanie.

Jeśli lubisz pisać, możesz prowadzić blogi dla swoich klientów oraz wykonywać inne dodatkowe prace, związane z prowadzeniem stron firmowych. Jest to jeden z wielu sposobów, na zarabianie pieniędzy jako VA.

Niektóre z zadań, które możesz wykonywać jako blogująca VA, obejmują:

  • Pisanie, edytowanie lub korekta postów.
  • Tworzenie biuletynów e-mail.
  • Pozycjonowanie wraz z SEO.
  • Twórz grafiki na bloga i media społecznościowe.
  • Poszukiwanie możliwości pisania postów na blogu gościnnym.
  • Wsparcie techniczne.
  • Planowanie postów w mediach społecznościowych.

2. Media społecznościowe.

Wiele firm wie, że obecność w mediach społecznościowych może być doskonałym sposobem na nawiązanie kontaktu, z docelowymi odbiorcami. Niestety, niektóre firmy, nie przeznaczają na to wystarczająco dużo czasu lub nie wiedzą jak dobrze i skutecznie zajmować się swoimi kontami społecznościowymi.

Jeśli lubisz tworzyć i udostępniać treści, na platformach takich jak: Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest czy Tik Tok, specjalizacja jako Wirtualna Asystentka w mediach społecznościowych, może być dla Ciebie odpowiednim zajęciem.

Niektóre z zadań, które wykonasz jako VA mediów społecznościowych, obejmują:

  • Tworzenie atrakcyjnych postów i treści.
  • Zarządzanie wieloma kontami w mediach społecznościowych.
  • Planowanie publikowanych treści.
  • Tworzenia atrakcyjnych nagłówków i chwytliwych sloganów.
  • Angażowanie odbiorców klienta w działania i życie firmy.
  • Śledzenie bieżących trendów.

3. Wsparcie administracyjne.

Generalni asystenci administracyjni są obecnie bardzo poszukiwani. Jeśli posiadasz doświadczenie w pracy biurowej, może to być świetny sposób, aby rozpocząć swoją karierę jako VA.

Chociaż wsparcie administracyjne może nie być tak interesujące, jak inne nisze, natomiast może być to świetna odskocznia, od bardziej wymagających zajęć

Niektóre z zadań, które będziesz wykonywać jako wsparcie administracyjne, obejmują:

  • Odpowiadanie na e-maile i telefony.
  • Planowanie spotkań i zarządzanie kalendarzem klienta.
  • Organizowanie podróży.
  • Rezerwacja terminów.
  • Zarządzanie dokumentami.
  • Przygotowywanie prezentacji np. w Powerpoint.
  • Transkrypcja wideo, audio i podcastów.

4. E-commerce.

Małe i średnie firmy szukają Wirtualnych Asystentek, które pomogą im poprowadzić działania w e-commerce. Może to pomóc właścicielom firm, w skupieniu się na robieniu tego, co potrafią najlepiej – prowadzeniu i rozwijaniu firmy.

Niektóre z zadań, które będziesz wykonywać jako VA e-commerce, obejmują:

  • Obsługa klienta przez telefon, czat, e-mail lub bezpośrednio przez media społecznościowe.
  • Przetwarzanie zamówień firmy, takie jak wprowadzanie zamówień, wysyłka i fakturowanie.
  • Zarządzanie zwrotami i wymianami produktów.
  • Zarządzanie zapasami.
  • Prowadzenie strony internetowej.
  • Pomoc w marketingu, pisaniu informacji prasowych i copywritingu.
  1. Finanse i Księgowość.

Jeśli posiadasz doświadczenie w pracy w finansach lub księgowości, może to być dla Ciebie świetna nisza, jaką możesz wykorzystać w pracy jako VA. Firmy poszukują wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą im w prowadzeniu księgowości i wysyłaniu faktur.

Niektóre z zadań, które będziesz wykonywać jako VA finansów, obejmują:

  • Księgowość.
  • Tworzenie i wysyłanie faktur.
  • Zarządzanie płatnościami klientów firmy.
  1. Tworzenie treści.

„Content is King”, jak powiedział kiedyś Bill Gates. Do dziś dobry kontent, czyli wartościowa treść jest niejednokrotnie synonimem sukcesu firmy.

Dlatego właściciele firm internetowych poszukają Wirtualnych Asystentek, które posiadają umiejętności tworzenia porywających treści.

Niektóre z zadań, które będziesz wykonywać jako VA do tworzenia treści, obejmują:

  • Pisanie postów na bloga.
  • Edycja stron sprzedażowych.
  • Copywriting – strony produktów, e-maili, materiałów kampanii.
  • Tworzenie grafiki.
  • Tworzenie filmów.

Ile zarabia Wirtualna Asystentka?

Kwota, którą zarobisz, jako VA będzie uzależniona od Twojego doświadczenia, umiejętności, wykształcenia i tak dalej.

Jako VA możesz pracować ile chcesz i jak długo chcesz, co oznacza, że Twój potencjał zarobkowy zależy od Ciebie. Gdy rozwiniesz swoją firmę, możesz oczywiście podnieść stawki. Dzięki czemu zarobisz więcej, w krótszym czasie.

Wyobraź sobie, że co miesiąc zarabiasz pieniądze w ramach dodatkowej pracy. A może z czasem zostaniesz pełnoetatową VA? To oczywiście zależy tylko od Ciebie.

Jako Wirtualna Asystentka możesz zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby np. szybciej spłacić kredyt hipoteczny, ratę za samochód lub wybierzesz się na wakacje marzeń.

Jak zostać Wirtualną Asystentką bez doświadczenia?

Po pierwsze, powinnaś określić, w której niszy czujesz się najlepiej i jakie dotychczasowe doświadczenie możesz w niej wykorzystać. Może to pomóc w ustaleniu, z jakimi typami klientów chciałbyś pracować, i rodzaj pracy, którą jaką będziesz wykonywać.

Poniżej przygotowałam informację, jak w 4 czterech krokach zostać Wirtualną Asystentką nie posiadając doświadczenia.

  1. Zdecyduj, jakie usługi będziesz oferować.

Możesz skupić się na umiejętnościach, które już posiadasz i na tym, co naprawdę lubisz robić. Istnieje mnóstwo różnych usług, które możesz zaoferować jako VA. Po rozpoczęciu swojej nowej kariery, możesz zmienić lub powiększyć swoją ofertę, o dodanie dodatkowych zajęć. Nie ma reguły, która mówi, że musisz trzymać się tych samych, z góry ustalonych usług.

Polecam wybrać co najmniej 2 lub 3 usługi, które pasują do Twoich umiejętności i zainteresowań.

Wiele początkujących VA zaczyna od oferowania ogólnego wsparcia administracyjnego, takiego jak: odpowiadanie na e-maile, zarządzanie kalendarzem, księgowość, oddzwanianie i inne zadania administracyjne.

Możesz także oferować bardziej wyspecjalizowane usługi, takie jak: zarządzanie mediami społecznościowymi, tworzenie podcastów lub projektowanie stron internetowych. Przyjrzyj się niektórym usługom wymienionym w tym poście i zobacz, które Cię zainspirują.

  1. Zaprezentuj siebie i swoje umiejętności.

Jako Wirtualna Asystentka będziesz pracować jako niezależny wykonawca, który zapewni wsparcie wielu firmom. Oznacza to, że będziesz musiała dobrze zaprezentować siebie i swoje umiejętności przyszłym klientom.

Najlepszym sposobem, na prezentację, jest stworzenie profesjonalnej wizytówki, jak strona internetowa i profil w mediach społecznościowych. Są to świetne miejsca do zaprezentowania siebie i swoich umiejętności. Określeniu warunków współpracy i stawek, które ustalisz za swoją pracę.

  1. Określ cennik swoich usług.

Zastanawiasz się na pewno, ile powinny wynosić ceny Twoich usług? W jaki sposób je ustalić? Czy należy rozliczać się z klientami za godzinę, w pakietach czy może wycena powinna być uzależniona od danego projektu. Która opcja będzie najdogodniejsza?

Po pierwsze, ważne jest, abyś oszacowała ile wart jest Twój czas. Ponieważ będziesz pracować dla siebie, pamiętaj, że musisz pokryć koszty związane z utrzymaniem Twojego domowego biura. Zwykle nie są to duże kwoty, ponieważ dzielisz je np. przykład z innymi domownikami.

Osobiście zalecam ustalenie takiej kwoty za godzinę Twojej pracy, jaką uważasz za sprawiedliwą dla Ciebie i dla klienta, a następnie podwyższenie jej o co najmniej 25%.

Na przykład, jeśli myślisz o sumie 20 złotych za godzinę, powinieneś ustawić stawkę na co najmniej 25 złotych za godzinę.

Czasami napotkasz takie zadania, których nie będziesz mogła rozliczyć godzinowo. Zazwyczaj są to duże i wymagające projekty. W takiej sytuacji ustal z klientem ogólną kwotę, jaką otrzymasz po zakończeniu pracy.

Tak naprawdę nie istnieje z góry ustalona reguła, która mówi jak Twój cennik powinien wyglądać. Sama możesz go stworzyć i w razie potrzeby edytować.

Dobrym sposobem na rozeznanie się w tym temacie, może być sprawdzenie przez Ciebie jakie stawki mają Twoje „koleżanki po fachu”. Sprawdzisz jednocześnie jakie usługi oferują i jak je rozliczają.

Co sądzisz o pracy Wirtualnej Asystentki?

Masz pytania dotyczące z rozpoczęciem własnej działalności?

Daj mi znać w komentarzu poniżej.

Przeczytaj także: Jak wypromować swoją stronę internetową? Sprawdź najnowsze trendy!

napisz komentarz

%d bloggers like this: