VPN vs. VPS: Jaka jest różnica?

VPN vs. VPS: Jaka jest różnica?

VPN i VPS mogą być bardzo podobnie brzmiącymi terminami, ale w rzeczywistości są to bardzo różne rzeczy w świecie technologii. Wirtualna sieć prywatna pozwala zachować anonimowość i prywatność podczas korzystania z Internetu, podczas gdy wirtualny serwer prywatny jest formą hostingu.

Nadal zdezorientowany? Nie martw się. Czytaj dalej, a opowiemy Ci o kluczowych różnicach między nimi, a także omówimy dokładnie, czym jest każda forma technologii.

Co to jest VPN?

VPN to sposób, w jaki możesz stworzyć pomost między tobą a Internetem. W ten sposób Twoje dane są szyfrowane i całkowicie prywatne, dzięki czemu Twój dostawca usług internetowych lub przeglądane strony internetowe nie wiedzą, co robisz. Zamiast tego VPN utrzymuje Twoje dane w tajemnicy, więc nie ma możliwości uzyskania do nich dostępu z innych źródeł. Potraktuj to jako dodatkową warstwę bezpieczeństwa między tobą a światem zewnętrznym, dzięki której Twoja praca lub życie osobiste będą bardziej prywatne podczas przeglądania.

Sieci VPN są bardzo przydatne do wielu celów, dlatego ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, czym jest VPN i jak może ci pomóc w codziennym życiu. W szczególności, jeśli korzystasz z wielu publicznych sieci Wi-Fi, bardzo ważne jest, aby mieć dostęp do usługi VPN, ponieważ nie możesz ufać bezpieczeństwu sieci publicznej. Nawet smartfony korzystają z VPN.

Co to jest VPS?

VPS to forma hostingu internetowego. Przydatna jest znajomość różnych opcji hostingu internetowego, aby zobaczyć, gdzie pasuje VPS. Na tańszym końcu hostingu internetowego znajduje się hosting na serwerze współdzielonym. Jak sama nazwa wskazuje, Twoja witryna jest hostowana na tym samym serwerze, co wiele innych witryn, co oznacza, że jest tania, ale prędkość może być mniejsza i masz mniejszą kontrolę nad wewnętrznym działaniem witryny, ponieważ nie masz pełnego dostępu do serwera.

Droższy jest hosting serwerów dedykowanych, w którym otrzymujesz cały serwer tylko dla swojej strony internetowej. Problem polega na tym, że dla wielu użytkowników może to być przesada i dużo kosztuje. Dostajesz jednak więcej opcji dostosowywania.

W środku jest hosting VPS. To hybryda serwera współdzielonego i dedykowanego. Nadal działa dla wielu użytkowników jednocześnie, ale oddziela ich na własnym serwerze wirtualnym. W ten sposób uzyskasz lepsze prędkości i więcej opcji dostosowywania bez konieczności płacenia tyle, ile zapłaciłbyś za serwer dedykowany.

Powiązane z tym są serwery VPS w chmurze, które rozpowszechniają informacje i serwery wirtualne w opartej na chmurze sieci serwerów fizycznych. Są one zwykle nieco mniej bezpieczne, ale znacznie tańsze i często mają krótsze przestoje niż zwykłe systemy VPS.

Dlaczego potrzebuję VPN?

VPN zapewnia bezpieczeństwo Twojej historii przeglądania Internetu. Szyfruje Twój ruch internetowy, dzięki czemu wszystko, co robisz, jest chronione przed hakerami i innymi nikczemnymi użytkownikami. Zapewniając zwiększone bezpieczeństwo, jesteś bezpieczniejszy, gdy masz połączenie z publiczną siecią Wi-Fi. Jednak chroni również Twoją prywatność w zwykłej sieci domowej.

To dlatego, że dostawcy usług internetowych i reklamodawcy internetowi mogą zbierać dane o Twoich nawykach przeglądania podczas korzystania z Internetu. VPN pozwala ukryć swoją aktywność i adres IP, co oznacza, że jesteś całkowicie anonimowy.

Oprócz tego możesz korzystać z VPN, aby uniknąć ograniczeń geograficznych, co oznacza, że możesz przeglądać strony internetowe ocenzurowane w inny sposób lub po prostu korzystać z usług przesyłania strumieniowego niedostępnych w Twoim kraju.

Możliwe jest również uzyskanie niższych cen na niektóre produkty za pomocą VPN. Niektórzy sprzedawcy detaliczni, tacy jak linie lotnicze i firmy hotelarskie, wykorzystują Twoją historię przeglądania, aby oferować droższe ceny. Z twoją historią ukrytą przez VPN, za każdym razem otrzymujesz najniższą cenę.

Zaletą jest również brak ograniczeń przepustowości. Podczas gdy wielu dostawców usług internetowych może ograniczyć prędkość przeglądania po nadmiernym korzystaniu, korzystanie z VPN oznacza, że nie mogą śledzić tego, co robisz. Dostawcy usług internetowych mają tendencję do ograniczania prędkości pobierania podczas torrentowania, więc jest to szczególnie przydatne, jeśli regularnie pobierasz wiele plików.

Dlaczego potrzebuję VPS?

VPS w niczym nie przypomina VPN, ponieważ jest skierowany do tych, którzy chcą hostować własną stronę internetową. VPS to rodzaj serwera dedykowanego dla Twoich potrzeb w zakresie hostingu lub przechowywania, z plikami przechowywanymi na serwerze wirtualnym, a nie na dedykowanym serwerze fizycznym, który jest znacznie droższą alternatywą.

VPS to znacznie bardziej opłacalny sposób hostingu Twojej witryny niż korzystanie z hostingu dedykowanego. Dzielisz serwer z innymi użytkownikami, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad zawartym w nim serwerem wirtualnym. W przypadku rosnącej obecności w sieci ma tę zaletę, że jest skalowalny, co pozwala dodać więcej miejsca na dysku, pamięci RAM lub innego sprzętu w razie potrzeby.

Podczas gdy współdzielony plan hostingowy może być dość powolny i ograniczony, VPS oznacza, że Twoja witryna poradzi sobie z nagłym wzrostem ruchu. Zapewnia również elastyczność kontrolowania i dostosowywania serwera, dodawania dodatkowego oprogramowania lub sprzętu za odpowiednią cenę.

Hosting serwera VPS jest najlepszy, jeśli planujesz uruchamiać złożone aplikacje, konfigurować platformy eCommerce, a nawet uruchamiać zdalnie obsługiwane oprogramowanie.

Z tego powodu hosting VPS zazwyczaj wymaga pewnego poziomu wiedzy technicznej, aby w pełni z niego skorzystać. Wielu właścicieli stron internetowych będzie w porządku ze współdzielonym planem hostingowym, ale kiedy zapoznają się z bardziej technicznymi szczegółami, VPS jest dobrym rozwiązaniem przed rozważeniem znacznie droższego serwera dedykowanego.

Ile kosztuje VPN i VPS?

Sieci VPN są dostępne z wielu różnych źródeł. Ważne jest, aby sprawdzić najlepszą sieć VPN dla swoich potrzeb z wieloma usługami dostępnymi dość tanio.

Dla porównania, VPS może być droższy, ponieważ jest to bardziej specjalistyczna usługa. Nie każdy potrzebuje VPS. Tylko ci, którzy planują hosting strony internetowej, muszą to rozważyć. Nawet wtedy wielu użytkownikom wystarczy wspólny plan hostingowy.

Jeśli jednak masz rozwijającą się firmę, VPS może być bardzo przydatnym sposobem na uzyskanie elastyczności serwera dedykowanego za mniej. Podobnie jak w przypadku VPN, upewnij się, że przeprowadziłeś badania i zaplanuj z wyprzedzeniem to, czego najbardziej potrzebujesz od swojego hostingu.

VPN kontra VPS: duża różnica.

Akronimy mogą brzmieć podobnie, ale istnieją duże różnice między znaczeniami VPN i VPS.

Aby zawęzić zakres, VPN jest czymś, czego potrzebuje większość użytkowników. VPN jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo danych, niezależnie od tego, czy są to wścibskie oczy twojego dostawcy usług internetowych w domu, czy ryzyko potencjalnie nieuczciwego źródła podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, VPN jest obecnie niezbędnym narzędziem. Zawsze najlepiej jest zachować prywatność i bezpieczeństwo przeglądania, a VPN to niedrogi sposób na to.

Dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą lub inne przedsięwzięcie za pośrednictwem strony internetowej, VPS może być przydatny. Jest to bardziej zaawansowana forma hostingu, więc nie każdemu będzie odpowiadać, jednak ma wiele zalet. Jego najlepszym celem jest umożliwienie skalowania witryny zgodnie z rozwojem firmy, co daje większą swobodę w porównaniu ze zwykłym hostingiem współdzielonym. Nie jest to niezbędne dla każdego użytkownika sieci, ale dla właściciela strony internetowej znającego się na technologii jest to dobra opcja do rozważenia.

Nie oczekuj, że zachowa prywatność Twojej historii przeglądania, tak jak VPN. To są bardzo różne narzędzia!

napisz komentarz

%d bloggers like this: