Zredukuj stres jednym sprawdzonym sposobem! Dowiedź się już teraz!
Czy wiesz, że istnieje związek pomiędzy spacerami na łonie natury a redukcją stresu? Może wyda Ci się to dziwne wręcz niedorzeczne, natomiast jeśli szukasz pomocy w tej kwestii, ten artykuł może Cię zainteresować.
Trzeba podkreślić, że spacer wśród budynków aglomeracji miejskiej nie przyniesie tych samych efektów. Dlatego warto wiedzieć w jakich miejscach najlepiej jest spacerować, aby pozbyć się stresu w ciągu zaledwie 1 godziny. W niniejszym artykule opiszemy dlaczego przechadzki po łonie natury są tak ważne dla Twojego zdrowia psychicznego.
Fakty mówią same za siebie. Wielokrotnie wykonane zdjęcia obrazowe ochotników biorących udział w eksperymencie wykazały, że już godzinny spacer po lesie zmniejsza aktywność w przetwarzającym stres regionie mózgu. Te same doświadczenia stwierdzają, że nasz mózg nie zachowuje się tak samo, w porównaniu do odbycia godzinnego spaceru w ruchliwym środowisku miejskim.
Wszyscy wiemy, że długi spacer na łonie natury może świetnie zrelaksować i tchnąć w nas nową energię. Jedak do niedawna naukowcy spierali się ze sobą w tej kwestii. Nie udało im się wcześniej znaleźć twardych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Jednakże nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka pokazują dokładnie, jak zachowuje się mózg, podczas godzinnego spaceru po lesie. Zauważono, że zmniejsza się w tym czasie aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie stresu. Co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób, ciepiących z jego powodu.
Przez dziesięciolecia naukowcy donosili o niezliczonych różnicach w zdrowiu psychicznym między ludźmi żyjącymi w środowiskach wiejskich i miejskich. Oczywistym jest, że spędzanie czasu w naturalnym środowisku może być korzystne, nie tylko z psychologicznego punktu widzenia. W końcu nikomu przechadzka na łonie natury nie kojarzy się ze stresem.
Jednak do niedawna kilka pytań dotyczących związku między naturą a relaksem pozostało bez odpowiedzi. Sonja Sudimac, główna autorka badań, powiedziała, że jak dotąd nie było dla naukowców jasne, czy środowiska miejskie rzeczywiście powodują większy stres. Czy to może ekspozycja na środowisko naturalne zmniejsza stres.
Dlatego naukowcy opracowali wyjątkowy eksperyment, aby raz na zawsze ustalić, czy czas spędzony w naturze, może bezpośrednio ograniczyć nasze reakcje na stres. Do badania przystąpiło około 60 ochotników. Po przybyciu do laboratorium każdy badany został poddany tomografii komputerowej mózgu, w którym śledzono aktywność ciała migdałowatego, podczas kilku testów mierzących reakcje na stres.
Po tym, jak skan ustalił podstawowe pomiary, każdy badany został losowo przydzielony do 60-minutowego spaceru po mieście lub 60-minutowego spaceru po lesie. Trasa miejska biegła wzdłuż ruchliwej ulicy w Berlinie, natomiast ścieżka przyrodnicza prowadziła przez pobliski las – największy teren zielony w mieście. Po ukończeniu godzinnego spaceru uczestnicy wrócili do laboratorium i powtórzyli te same badania obrazowe.
We wszystkich testach w grupie osób spacerujących na łonie natury wykryto zmniejszoną aktywność ciała migdałowatego. Osoby spacerujące po miejskiej trasie nie wykazywały żadnych zmian w aktywności ciała migdałowatego. Oznacza to, że ekspozycja w mieście niekoniecznie zwiększa reakcje na stres, ale czas spędzony w naturze może tłumić tę aktywność neuronów.
„Wykazaliśmy, że aktywacja ciała migdałowatego zmniejszyła się podczas zadania stresowego po ekspozycji na naturę, podczas gdy pozostała stabilna po ekspozycji miejskiej” – podsumowali naukowcy w nowym badaniu. „To zdecydowanie przemawia na korzyść dobroczynnego wpływu natury w przeciwieństwie do ekspozycji miejskiej powodującej dodatkowy stres”.
Nowe odkrycia, co ciekawe, są kontynuacją wcześniejszych badań pokazujących, że zdrowie mózgu może być powiązane z bliskością terenów zielonych. Stwierdzono, że mieszkańcy miast mieszkających bliżej zieleni, mają fizjologicznie zdrowsze struktury ciała migdałowatego w porównaniu z mieszkańcami miast bez bliskiego dostępu do terenów zielonych.
Simone Kühn, z Lise Meitner Group for Environmental Neuroscience, pracowała nad obydwoma badaniami i wcześniej argumentowała, że urbaniści muszą uwzględniać tereny zielone w projektowaniu miasta, aby zachować zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie ich mieszkańców. Kühn powiedział, że te nowe odkrycia wyraźnie pokazują, jak zaledwie krótki czas spędzony na łonie natury może bezpośrednio tłumić aktywność stresu w mózgu.
„Wyniki potwierdzają wcześniej zakładany pozytywny związek między naturą a zdrowiem mózgu, ale jest to pierwsze badanie, które udowodniło związek przyczynowy” – powiedział Kühn. „Co ciekawe, aktywność mózgu po spacerze po mieście w tych regionach pozostała stabilna i nie wykazywała wzrostu, co przeczy powszechnemu poglądowi, że ekspozycja w mieście powoduje dodatkowy stres”.
Zadbaj o swoje zdrowie i korzystaj z darów natury wszędzie gdzie jest ona dostępna. Spaceruj po lesie samotnie lub z rodziną. Wykorzystaj wolne weekendy, jeśli w ciągu tygodnia nie masz takiej możliwości.
Jeśli w Twojej okolicy nie rosną lasy, zacznij spacerować po parkach.
W okresach zimowych wybierz się do palmiarni.
Zadbaj o swój komfort psychiczny oraz długie i dostanie życie.
Pamiętaj, że zdrowie ma się tylko jedno.
Jeśli podoba Ci się nasz artykuł możesz zaserwować nam pyszną kawę, klikając w przycisk poniżej.
Dzięki Twojej pomocy nasz serwis może nadal się rozwijać 🙂
Serdecznie dziękujemy!
Źródło: Max-Planck-Gesellschaft